NOVÉ LETNÉ KOLEKCIE GOLDBERGH až -25 % PRÁVE TERAZ

Ako vybrať skialpový set 

AKO VYBRAŤ

SKIALPOVÝ SET

SKIMAX STORE | Olomouc | zima 2021/2022

Nákup skialpového vybavenia nie je lacnou záležitosťou, a preto by pri jeho výbere nemal nikdy siahnuť vedľa žiadny zákazník. Je preto dobré obrátiť sa pri výbere novej výbavy na odborníkov, ideálne na tých, ktorí majú so skialpom dostatok skúseností. Pokiaľ kupujete celý set, predajný špecialista by mal dbať na to, aby spolu všetko tzv. hralo.

Skialpové

LYŽE

Výber Vašich lyží samozrejme musí zodpovedať tomu, čo od nich očakávate. Ak máte v úmysle pobehovať do kopca po zjazdovkách alebo sa držať hlavne okolo nich, pravdepodobne nebudete potrebovať extrémne široké prašanové lyže. V takom prípade si totiž vystačíte s užšími, ľahšími, ale dobre vystuženými doskami a šírka pod topánkou by pre Vás bola ideálna okolo 70-85 mm. Ak sa chcete vydávať na veľké kopce, plné prašanu a ťažkých terénov, potom by Vám nemalo vadiť vytiahnuť hore trochu ťažšiu výbavu. Mrknite tak skôr na trochu širšie lyže, ktoré síce budú vážiť o pár gramov viac, ale v hlbokom snehu budú stabilnejšie. Tu sa bavíme o šírke v strede lyže nad 90 mm, ktorá Vám v mäkšom teréne poskytne viac vztlaku a Vy sa tak nebudete v prašane boriť.

 

Dĺžka skialpových lyží sa všeobecne odporúča o cca 5-10 cm kratšia, než je Vaša výška. Nie je to však dogma a vždy si treba nechať poradiť alebo aspoň všetko dobre zvážiť. Rozhodujúce je využitie lyží, ich konštrukcia atp. Tiež je dôležité, ako zdatný lyžiar ste a koľko vážite kg. To všetko zohráva pri výbere Vašich skialpových lyží rolu.

Nesmieme však vynechať ani hmotnosť samotných lyží. Ľahké lyže budú skvelé pri výstupe a budete sa cítiť nedostižne, ale z kopca dole, to už bude iná pesnička. Pokiaľ si nezvolíte správnu konštrukciu a vystuženie lyže, nedočkáte sa dostatočnej stability v zjazde. Vždy je to niečo za niečo.

 

Skialpové

VIAZANIE

K zvoleným lyžiam je nutné vybrať vhodné viazanie, či už konštrukciou, hmotnosťou a vhodnou vypínacou silou (DIN) k Vašej hmotnosti. Výber viazania začína pri voľbe jednej z dvoch najčastejších konštrukcií.

RÁMOVÉ VIAZANIE
Rámové viazanie, vhodné skôr pre freeride, kedy sa cestou hore trápite. Rámové viazanie je totiž dosť ťažké.

PINOVÉ VIAZANIE
Alebo viazanie bezrámové – pinové, to je samozrejme ľahšie, ale väčšinou poskytuje menšiu oporu a stabilitu pri zjazde. Aj medzi ľahkými pinovými viazaniami sa dajú vybrať také, ktoré sú v zjazde prvotriedne.

 

Len pre upresnenie, keď sa bavíme o hmotnostných rozdieloch medzi rámovým a pinovým viazaním, môže to byť rozdiel pokojne 2 kilogramov, takže si to dôkladne zvážte.
Bezpečnosť viazania je ďalší dôležitý aspekt, viazanie musí pri páde vypínať, je preto dobré zvoliť správne možnosti vypínacích síl (DIN).

Nie je to ale iba o Vašej hmotnosti. Rozhodujú ďalej podmienky, v ktorých jazdíte (hlboký terén, ľadová zjazdovka a pod.) a taktiež rozhoduje akú silu a razanciu prenášate do lyžovania.

A milé dámy, nebojte sa v tomto prípade priznať Vašu hmotnosť, ide o Vaše zdravie.

 

Skialpové

LYŽIARKY

V neposlednom rade musí byť Vaše viazanie kompatibilné s Vašimi lyžiakmi. Do rámového viazania zapnete všetky druhy lyžiarok, do pinového už to tak byť nemusí. Je nutné, aby Vaše topánky mali tzv. inserty – zapustené kovové jamky do topánky, ktoré spoja topánku s viazaním. Tými je už našťastie v dnešnej dobe osadená väčšina skialp. topánok. Možností výberu skialp. lyžiarok je nespočetné množstvo, poďme sa zamerať na výber podľa hmotnosti. Aj tu sú rozdiely obrovské, od cca 1200 g/pár až po 3,5 kg vážiaci pár skialp. obuvi. Najľahšie karbónové topánky sú síce skvelé na výstup, paráda, hore ste ako dup, ale tá jazda dole už tak veľký zážitok nie je. Nič iné sa čakať nedá, keď závodné lyžiarky vyzerajú ako trochu lepšie pohorky, a tie Vám rozhodne žiadnu veľkú oporu pri zjazde neposkytnú.

 

Ideálna hmotnosť lyžiarok pre dobrý pomer výstupu a zjazdu je váha okolo 2,5 kg. Tieto dokážu poskytnúť dostatočnú ľahkosť pre výstup, ale rovnako tak aj dostatočnú oporu pri zjazdoch aj v náročných podmienkach. Pokiaľ budete vyčíňať výhradne v prašane, berte pokojne ťažké topánky, odvďačia sa Vám.
Veľmi dôležitý pri výbere topánky je aj počet praciek, väčšinou výrobcovia ponúkajú 1–4 pracky, nie vždy sa od počtu praciek odvíja tuhosť topánky. Aj napríklad dvojpracková topánka dokáže byť dostatočne tuhá pri zjazde. Menej praciek na topánke väčšinou znamená viac komfortu pri výstupe. Nejde už len o pracky, ale aj ďalšie technológie sa používajú na sťahovanie topánok. Napr. veľmi obľúbený BOA systém, kedy sťahujete kolieskom oceľové lanko a následne zaaretujete - to je pecka, jednoduché a dobre drží, ideálne v kombinácii s prackou a sťahovacím pásikom na suchý zips.

Rozsah komína je ďalší veľmi zásadný prvok. Nikto nechce robiť na skialpoch príliš krátky krok, zbytočne sa tak nadriete a komfort je tiež v nedohľadne. Všeobecne by sa rozsahy dali zhrnúť do 40-80°, od freeridových topánok, ktoré ponúka práve cca 40°, cez univerzálne skitouringové topánky s rozsahom okolo 60°, až po ultraľahké, závodné skialpové lyžiarky, ktoré nám umožnia ohýbať komín v rozmedzí až 80°, čo je nádhera, len sme opäť pri strate opory v zjazde. Ďalej tu máme FLEX INDEX, ktorý nám rovnako ako u zjazdových lyžiarok naznačuje, akú veľkú oporu môžeme od topánky pri zjazde očakávať, všeobecne sa skialpové topánky vyrábajú s flex indexom 80-130, vyššie číslo = vyššia tuhosť topánky, ale pozor, iba u jedného výrobca. Flex index totiž medzi značkami lyžiarok nie je zjednotený.

 

Stúpacie

PÁSY

Stúpacie pásy, predtým aj tulenie pásy, ale to už neplatí, o tieto zvieratká už sa báť nemusíte. Teraz sa používajú hlavne syntetické materiály. Nylónové pásy sa vyznačujú dlhou životnosťou a kvalitnými stúpacími vlastnosťami, v sklze to však nie je úplne to pravé. Mohérové pásy oproti nylonu ponúknu skvelý sklz, stabilné vlastnosti, ale životnosť a stúpacie vlastnosti sú o niečo slabšie, hlavne pokiaľ sa pohybujete na tvrdom podklade. No a potom sú tu takzvané Mixy, to je kombinácia toho najlepšieho z oboch materiálov. Na nalepenie pásov sa, používa špeciálna vrstva lepidla. Tá sa časom opotrebováva, teda je potrebné lepidlo čas od času obnoviť. Je to overená metóda, pásy s lepidlom sú jednoducho klasika.

 

Pri nano pásoch existuje aj ľahká možnosť obnovy, jednoduché vypranie pásov. Pozor, ani tieto pásy nie sú nesmrteľné.

Ďalšou možnosťou je hybridné lepidlo, ktoré sa skladá z dvoch vrstiev lepidla, tieto pásy sa veľmi ľahko udržujú jednoduchým opláchnutím vodou.

Mohlo by Vás zaujímať

Jak vybrat skialpové lyže
Ako vybrať
skialpové lyže
Chcem si prečítať článok
Jak vybrat skialpové lyžáky
Ako vybrať
Skialpové lyžiarky
Chcem si prečítať článok
Jak vybrat skialpové vázání
Ako vybrať
skialpové viazanie
Chcem si prečítať článok
Skialpy nově ve SKIMAX STORE
Skialpy
novo vo SKIMAX
Chcem si prečítať článok

 

Ohľadne skialpov Vám vždy najlepšie poradí Marek Čech

 • Marek Čech - Online poradce pro výběr skialpů

  Marek Čech

  Profi tester lyží
  Online poradca pre výber skialpov

Pokiaľ budete potrebovať pri výbere poradiť neváhajte sa na mňa obrátiť, veľmi rád Vám pomôžem. Môžete mi zavolať na tel.: +420 730 516 053, alebo napísať e-mail na cech@ski-max.cz, či vyplniť dotazník na výber skialpov.

DOTAZNÍK

Odporúčam Vám taktiež navštíviť našu kamennú predajňu SKIMAX STORE v Olomouci.   Marek

 • SKIMAX STORE – 700 m2 luxusních lyžařských specialit pod jednou střechou

  SKIMAX STORE

  700 mluxusných lyžiarskych špecialít
  pod jednou strechou
  Tel.: +420 603 865 000
  Po – Ne
  9.00 – 19.00


Späť

Ďalšie novinky

Hľadáme pracovníka požičovne

Max-11.jpg

Staň sa súčasťou tímu našej PÔŽIČOVNE!
Mzda – 21.300 hrubého + osobné ohodnotenie + % z tržieb

Hľadáme asistentku predaja na DPP

Misa-1.jpg

Nájdi prácu, ktorá ťa naplní! Staň sa súčasťou nášho tímu!
Mzda –130/hod
Iba víkendy - piatok, sobota, nedeľa (výnimočne popoludní v pracovnom týždni)

Hľadáme pokladníčku na plný úväzok

Max-11.jpg

Staň sa súčasťou tímu našej PÔŽIČOVNE!
Mzda – 21.300 hrubého + osobné ohodnotenie + % z tržieb